Eğitim
Giriş Tarihi : 29-05-2021 18:32   Güncelleme : 29-05-2021 18:32

“Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı İşbirliği Protokolü” İmzalandı

Yürütücülüğünü Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi’nin ortaklaşa üstlendiği “Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı İşbirliği Protokolü Töreni” çevrim içi olarak gerçekleştirildi

“Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı İşbirliği Protokolü” İmzalandı

Yürütücülüğünü Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi’nin ortaklaşa üstlendiği “Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı İşbirliği Protokolü Töreni” çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’in de katıldığı ve üniversitemizin de proje paydaşı olarak yer aldığı Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı İşbirliği Protokolü’nde imzalar atıldı.

Farklı coğrafyalarda ve Türk dünyasında yaşayan, özellikle üniversiteli gençlerde “Türk Dünyası Vatandaşlığı” bilincini geliştirmek amacıyla düzenlenen proje bağlamında gençlerin fikir ve tutumları özümseyip, içselleştirerek ortak paydada hareket edebilme bilincini geliştirmeleri hedefleniyor. Düzenlenen protokol kapsamında üniversitelere düşen sorumluluklar ile “Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı” dersinin sürdürülmesi ile ilgili koordinasyonun sağlanması amaçlanıyor. Söz konusu protokol ayrıca, “Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı” ile ilgili bilimsel çalışmaları (proje, tez, makale vb.) teşvik etmeyi ve de her dönem bu dersi alan ve en başarılı olan öğrencinin, dersle ilgili yaz döneminde açılacak olan bilim kampına katılımını gözetiyor. Proje ile ilgili çalışmaların etkili olabilmesi için her yıl bir koordinatör belirlenecek.

Çevrim içi olarak düzenlenen törende protokol metnine imzasını atan Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Türk Dünyası Vatandaşlığı bilincini geliştirmek amacıyla Türk dünyasından her gencimizin aynı ortak paydada hareket edebilme olanağının hedeflendiği bu projede yer almak üniversitemiz adına büyük bir gurur oldu. Dünyada yükselen stratejik bir değere sahip olan Türk dünyasının geleceğine bir ışık gibi yansıyacağına inandığımız bu proje ile öğrencilerimiz farklı coğrafyalardaki Türk öğrencilerle bir araya gelerek, çalışmalar yürütecekler. Bu sebeple de proje yürütücülüğünü üstlenen Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Alparslan Ceylan ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Arif Özaydın’a bizleri de projeye dahil ettiklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bunun dışında fikri olarak arka planda emeğinin fazla olduğunu bildiğimiz Prof. Dr. Sayın Erdal Bay’ı kutluyor, projenin Türk Dünyası’na hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” sözlerine yer verdi.

İmzalanan protokol metni, 5 yıl süreyle geçerli olacak. Proje paydaşları olan üniversitelerin bu yıl Ekim ayında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde düzenlenecek sempozyumda bir araya gelmesi planlanıyor.