Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 01:04   Güncelleme : 01-06-2021 01:04

Sulama Sistemlerine % 50 Hibe desteği

Bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesini öngören Tarım ve Orman Bakanlığımız Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ 25 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi

Sulama Sistemlerine % 50 Hibe desteği

Bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesini öngören Tarım ve Orman Bakanlığımız Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ 25 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak, daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi için bireysel sulama sistemlerine 30 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2025 tarihleri arasında yüzde 50  hibe desteği sağlanacak.

Tebliğ kapsamında bu yıl için müracaatlar 1 Mart 2021 tarihinde başlayıp 30 Mart 2021 tarihinde sona erecektir.

Hangi yatırımlar desteklenecek

Tebliğe kapsamında yüzde 50 hibe desteğinden yararlandırılacak sulama sistemleri şunlar:

Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması, Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması, Tamburlu sulama sistemi kurulması, Güneş enerjili sulama sistemi kurulması.

Bakanlığımız tarafından oluşturulan güncel Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olmak şartıyla belirtilen yatırım konularında başvuru yapılabilecek.

Şartları uyan tarımsal şirketler, kooperatifler ve birlikler de başvurabilecek.

Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlanan kolektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş işletmeler, ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin belirtilmesi şartıyla tüzel kişilik olarak başvuruda bulunabilecek.

Sulama, tarımsal kalkınma ve tarım kredi kooperatifleri ile sulama birlikleri de ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden 10 yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabilecek.

Yatırımda mal alım tutarının yüzde 50’si desteklenecek

Tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilecek. Hibeye esas mal alım tutarı 1 milyon lirayı geçemeyecek.

Başvuru sahipleri, müracaatlarının kabulü halinde hibeye esas mal alım tutarının yüzde 50’si oranındaki katkı payını, ayni katkıyı, referans fiyat farkını ve toplam mal alım tutarına ait KDV’nin tamamını kendi öz kaynaklarından temin etmekle yükümlü olacak.

Tebliğ kapsamında bu yıl yapılacak başvurular 1 Mart 2021 tarihinde başlayıp 30 Mart 2021 mesai bitiminde sona erecek olup, Müracaatlar Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne şahsen yapılacaktır.

Detaylı bilgi almak isteyen üreticilerimizin, İl Müdürlüğümüz, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü  456 213 1027 / Dahili: 1156 / 1182 nolu telefonlardan detaylı bilgi alabilirler.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ için tıklayınız………….

Bireysel Sulama Desteklenmesi Uygulama Rehberi için tıklayınız…………….