Eğitim
Giriş Tarihi : 17-10-2021 06:13   Güncelleme : 17-10-2021 06:13

Rektörümüzün Mevlid Kandili Mesajı

Rektörümüzün Mevlid Kandili Mesajı

Rektörümüzün Mevlid Kandili Mesajı

Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumu olan Mevlid Kandili için bir mesaj yayımladı.

İslam Alemi için kandilin önemine vurgu yapan Rektörümüz mesajında şunları söyledi: “İnsanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in doğumunu simgeleyen Mevlid Kandili’ni bir kez daha kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Mevlid Kandili’ni, bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan Hz. Peygamberin insanlık ve merhametini, adaletini, sabır ve metanetini kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimi olarak görüp, bu çerçevede anlamlandırmamız gerekir. İnananların kendilerini hesaba çektiği, Rabbimize verilen sözlerin gözden geçirildiği, Sevgili Peygamberimizin doğum günü olan bugünü, en iyi şekilde yorumlamak bizlere sunulan bu fırsattan en iyi şekilde faydalanmak bilinciyle hareket etmeliyiz. Çünkü Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’i sevmek ve onu örnek almak demek; yaptığı çağrıyı günümüze taşıyarak hayatımıza yansıtmak, davranışlarımızı onun örnek ahlâkına, emir ve tavsiyelerine göre şekillendirebilmek demektir.

Bu düşüncelerle birlik ve beraberliğimizi muhafaza edeceğimiz bugünde Rabbimden, yapılacak duaların kabul olmasını ve edilecek ibadetlerin Hak katında makbul olmasını diliyor, tüm Gümüşhane Üniversitesi ailesi ve Gümüşhane halkımızın Mevlid Kandili’ni en kalbi duygularımla kutluyorum. Kandiliniz mübarek olsun…”