Eğitim
Giriş Tarihi : 16-08-2021 23:57   Güncelleme : 16-08-2021 23:57

Rektörümüzden Taziye ve Dayanışma Mesajı

Batı Karadeniz bölgesinde etkili olan aşırı yağışlar sonucu oluşan sel ve su baskınları nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlar için Rektörümüz Prof

Rektörümüzden Taziye ve Dayanışma Mesajı

Batı Karadeniz bölgesinde etkili olan aşırı yağışlar sonucu oluşan sel ve su baskınları nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlar için Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek bir taziye ve dayanışma mesajı yayımladı.

Rektörümüz mesajında şu sözlere yer verdi:

“Bilindiği üzere ülkemiz, dört bir yanında sürmekte olan doğal afetler ve yangınlarla çok sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Dünya genelindeki doğal afetler ele alınınca, 31 çeşit doğal afetin 28 tanesini meteorolojik afetlerin oluşturduğu görülür. Doğal afetlerin çeşitleri ve önem sıraları ülkeden ülkeye de değişir. Ülkemizde ise en sık görülen meteorolojik karakterli doğal afetler; sel-taşkın, dolu, don, orman yangınları, kuraklık, şiddetli yağış, şiddetli rüzgâr, yıldırım, çığ, kar ve fırtınalardır. Bu tür afetlerde büyük oranda can ve mal kayıpları yaşanır. Son olarak da 11 Ağustos’ta Batı Karadeniz Bölümü’nde etkili olan yağmurlar nedeniyle oluşan sel ve su baskınlarında Kastamonu’da 60, Sinop’ta 9, Bartın’da 1 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Yangın, sel, deprem ve salgın hastalık gibi afetlere karşı bilinçli, tedbirli ve milletçe birlik içerisinde olmalıyız. Devletimiz, dün olduğu gibi bugün de güçlü bir şekilde yaşanan bu felaketlerde vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya devam ediyor. Tek dileğimiz can kayıplarının artmamasıdır. Bu duygu ve düşüncelerle birlikte, Gümüşhane Üniversitesi olarak meydana gelen sel felaketlerinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve aziz milletimize de en içten başsağlığı dileklerimizi sunuyor, sel felaketinde zarar gören tüm vatandaşlarımızın acısına ortak oluyoruz. Rabbim, afet bölgelerinde yaşayan tüm halkımızın yar ve yardımcısı olsun.”