Eğitim
Giriş Tarihi : 28-05-2021 17:55   Güncelleme : 28-05-2021 17:55

Rektörümüz İstanbul’un Fetih Yıldönümünü Kutladı

Rektörümüz Prof

Rektörümüz İstanbul’un Fetih Yıldönümünü Kutladı

Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, İstanbul’un fethinin 568’inci yıldönümüne ilişkin bir anma mesajı yayımladı.

      İstanbul’un Fethi’nin 568’inci yıldönümünü için yayımladığı mesajında Rektörümüz şu duygu ve düşüncelere yer verdi:“Çağ açıp çağ kapatan, dünya tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen İstanbul’un Fethi, bizim ve tüm insanlık için ibretlerle dolu bir zaferdir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in ‘Kostantiniyye, elbette feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır! Onu fetheden askerler, ne güzel askerlerdir!’ hadisi şerifi üzerine 22 yaşında kuşattığı İstanbul’a karadan gemilerini yürüten Fatih Sultan Mehmed Han’ın ‘Ya ben İstanbul’u alırım ya İstanbul beni!’ sözüyle fetih inancını ve kudretini görmekteyiz. Bu fetih, sadece Osmanlı ve Doğu Roma Devleti’nin değil; kıtaların, milletlerin, medeniyetlerin ve inançların tarihi seyrine de büyük etkileri olan çok yönlü bir olaydır.

      568’inci yıldönümünü kutladığımız İstanbul’un Fethi, muzaffer komutanını ‘Fatih’, ordusunu ‘kutlu asker’ yapan büyük bir zaferdir. Kuruluşundan itibaren farklı devletlere ve kültürlere başkentlik yapmış olan İstanbul, Fatih Sultan Mehmed Han’ın adaletli yönetimi altında huzurun merkezi olmuştur. Benzersiz bir coğrafi konuma, görkemli bir tarihi geçmişe ve büyük bir ekonomik potansiyele sahip olan İstanbul’da olduğu gibi ülkemizin her köşesinde milletçe hep beraber saygı, sevgi ve hoşgörü anlayışı ile yaşadığımız taktirde inanıyoruz ki ülkemiz daha da güçlenecek ve dünyaya yön verecektir. Çünkü bu fetihleri gerçekleştiren inanç ve kudret, dün olduğu gibi bugün de içimizde halen ilk günkü gibi var olmaktadır.

      Bu duygu ve düşüncelerle İstanbul’un Fethi’nin 568’inci yıl dönümünü kutluyor, fetih komutanı Fatih Sultan Mehmed Han’ı, onun kutlu askerlerini, kahraman ecdadımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum.”