Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 17:31   Güncelleme : 31-05-2021 17:31

Kadın Çiftçilerimiz Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor

​ İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında 7 kadın çiftçiye yüzde 100 hibeli 1500 adet kuşburnu fidanı dağıtımı yapıldı

Kadın Çiftçilerimiz Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında 7 kadın çiftçiye yüzde 100 hibeli 1500 adet kuşburnu fidanı dağıtımı yapıldı. Türkiye’de kuşburnunun gen merkezi olarak kabul edilen Gümüşhane’de 7 kadın çiftçiye dağıtılan kuşburnu fidanlarıyla 7 bahçe oluşturulacak.

Bakanlığımız, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı (EYDB)  koordinesi ve desteğiyle İlimizde tarımsal kalite ve verimi artırmaya yönelik tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler odak noktası alınarak yaygınlaştırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından hazırlanarak uygulamaya konulan “Dağlardan Gelen Şifa Kaynağı: Kuşburnu” projesi uygulanmaktadır.

Türkiye’de yetişen kuşburnu bitkilerinin 17 çeşidinin bulunduğu Gümüşhane’de, Gümüşhaneli Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor programı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan Dağlardan Gelen Şifa Kaynağı Kuşburnu” projesi ile meyvesi yüzde 50 daha iri ve etli olan  kuşburnu bahçeleri kuruluyor.

Geçtiğimiz yıl denemesi yapılan kuşburnu bahçeleri bu yıl hazırlanan proje kapsamında 7 kadın çiftçiye fidanları teslim edilirken, Türkiye’deki tek kuşburnu çeşidi olan “Yıldız Kuşburnu” çeşidi bahçelerinin bir dönümünden 750 kilogram ürün alınması hedefleniyor.

“Tarihten gelen bir kuşburnu kültürü olan ilimizde yıllık 800 ton kuşburnu toplanıyor”

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz bahçesinde covid-19 tedbirleri alınarak kuşburnu fidanlarını kadın çiftçilere teslim eden İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, “İlimizde tarihten beri gelen bir kuşburnu kültürümüz söz konusu.

Gümüşhane’de yıllık yaklaşık 800 ton civarında kuşburnu ürünü mevcut. Bunun ekonomiye kazandırılmasını arzu ediyoruz. Zaten çiftçilerimiz, köylülerimiz dağlardaki bu kuşburnuları topluyor. İlimizde bulunan 4 tane kuşburnu marmelatı ve kuşburnu çayı üreten işletmelerimiz alıyor. Bunun yanında komşu illerden, Tokat’tan, Sivas’tan gelen yatırımcılar da buradan topluyor ve bunu katma değerli ürün haline, marmelat haline getirerek ekonomiye sunuyor” dedi.

“7 kadın çiftçimize damlama sulamalarıyla birlikte yüzde 100 hibeli bahçe kuracağız”

Kuşburnu meyvesinin insan sağlığı için son derece önemli bir ürün olduğunu kaydeden Birşen, “Modern kapama bahçeleri kurarak üretim yapmak istedik. Bakanlığımıza kadınlarımıza yönelik bir proje sunduk ve kabul edildi. Proje kapsamında Şiran ilçemizde 2, Merkez ilçemizde 5 olmak üzere 7 tane birer dönümlük işletme kuracağız. Ayrıca bunların damlama sulamaları ve fidanlarını da yüzde 100 hibeli vereceğiz” diye konuştu.

“Damlama sulama kurduğumuz bir dönümünden 750 kilo ürün alabileceğiz”

Dikimin ardından kuşburnu bahçelerinin teknik ekipleri tarafından sürekli kontrol ve takibinin gerçekleştirileceğini vurgulayan Birşen, “Dağıttığımız bu fidanlar Türkiye’de kültüre alınmış tek çeşit olan Yıldız çeşididir.

Meyve ağırlığı, meyve eti kalınlığı yüzde 50 daha fazladır. Bunlardan inşallah çoğaltım da yapacağız. Bunu üreten insanlar kalem alarak kendisi de çoğaltabilir. Biz bir dönüm veriyoruz. Budama yöntemiyle kalem alarak bunu yıllar itibari ile 5 dönüm 10 dönüme çıkacağız inşallah. Bizim amacımız burada hem bir örnek bahçe teşkil etmesi hem de ileriye yönelik demonstrasyon çalışması. Yani biz bir dönümü verdik. İnşallah siz bunu çoğaltarak devam edeceksiniz. Bir dönümünden damlama sulama kurduğumuz zaman alabileceğimiz bir dönümden ürün miktarı 750 kilodur. Bu ciddi bir rakamdır. Bir insan günde ancak 10-15 kilogram kuşburnu toplayabiliyor. Ama toplu meyvelikte çok daha rahat toplayabilir bunu. Gümüşhane tarımı için hayırlı olsun diyorum. Üretime devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından 7 kadın çiftçiye 220’şer tane olmak üzere toplam bin 500 adet “Yıldız” çeşidi dikensiz kuşburnu fidanının dağıtımı gerçekleştirildi.

 

.