Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-04-2022 21:46   Güncelleme : 06-04-2022 21:46

İlkbahar Dönemi Aşılama Kampanyaları Devam ediyor

İlkbahar Dönemi Aşılama Kampanyaları Devam ediyor

İlkbahar Dönemi Aşılama Kampanyaları Devam ediyor

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında İlkbahar dönemi aşılama kampanyası devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan “Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi” kapsamında Gümüşhane ve ilçelerinde 1 Şubat-31 Mart 2022 tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce “Şap Aşılama Kampanyası” devam ediyor.

Ayrıca Şap Aşılama Kampanyasına eş zamanlı olarak “Sığırların Nodüler Ekzantemi (LSD, Yumrulu Deri Hastalığı) Hastalığının Kontrolü ve Önlenmesi Projesi” çerçevesinde düzenlenen “Sığırların Nodüler Ekzantemi Aşılama Kampanyası’ ile ilimiz genelinde 3 aylık yaştan büyük tüm sığır cinsi hayvanlar LSD hastalığına karşı aşılanmaktadır.

Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü kontrolünde il genelinde başlayan kampanya ile aşılama esnasında hayvanlar güncellenecek ve kampanya 31 Mart 2022 tarihine kadar devam edecek. İl genelinde yapılan aşılama çalışmalarıyla 78 bin 239 büyükbaş hayvan şap hastalığına karşı aşılanmış olacak.

Üreticilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları 5996 sayılı kanun gereğince mecburi olup, aksi taktirde cezalı duruma düşeceklerdir. Detaylı bilgi almak isteyen hayvan sahiplerinin, İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğüne ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize müracaat etmeleri önemle duyurulur.