Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-06-2021 09:19   Güncelleme : 02-06-2021 09:19

Hayvan Hareketleri ve Yol Kontrolleri ile İlgili Eğitim Düzenlendi

​ İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na bağlı olarak belgesiz ve kaçak hayvan hareketleri ile İlgili eğitim toplantısı düzenlendi

Hayvan Hareketleri ve Yol Kontrolleri ile İlgili Eğitim Düzenlendi

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na bağlı olarak belgesiz ve kaçak hayvan hareketleri ile İlgili eğitim toplantısı düzenlendi.

İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda düzenlenen eğitim toplantısında, İl/İlçe Jandarma ve İl Emniyet Müdürlüğü’nün yol kontrollerinden sorumlu ilgili birimlerde görevli personele yönelik 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na bağlı olarak Yurt içinde canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin nakilleri hakkında yönetmenlik ile ilgili eğitim toplantısı düzenlendi.

Yapılan eğitim toplantısında,  5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde yurt içi hayvan ve hayvansal ürün sevklerinde yol kontrollerinde dikkat edilmesi gereken hususlar, aranacak belgeler anlatılırken,  Canlı hayvan sevk ve nakillerinde bulundurulması gereken belgeler, Nakil sırasında yakalanan tanımlanmamış hayvanlarla ilgili işlemler, Belgesiz hayvan nakillerinde yapılması gereken işlemler, Yurt içinde canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin nakilleri hakkında yönetmenlik ve denetimler hakkında sunum eşliğinde detaylı bilgiler verildi.

Ülkemiz ekonomisine ve üreticilerimizin kazancına büyük darbe vuran, hayvan hastalıklarının yayılmasında en büyük etken olan kaçak hayvan hareketlerinin önlenmesinin elzem olduğunun belirtildiği eğitim toplantısında,  kurumlar arası işbirliğinin önemi ve kanunlarımızın kurumlarımıza yüklemiş olduğu görevler hatırlatılmıştır.

Hayvan ticareti yapan vatandaşlarımızın da bu konularda eğitim ve bilgilendirilme faaliyetleri kurumumuzca yapılmaya devam edilmekte,  belgesiz ve raporsuz hayvan sevkiyatı yapılmasının önüne geçilmektedir.

İlimizde sağlanacak kurumlar arası işbirliği sayesinde, hayvan hastalıklarının asgariye inmesi sağlanarak İlimiz ve Ülkemiz ekonomisine katkımız artarak devam edecektir. 2021 yılının hayvancılıkta daha az hastalık ve daha çok gelir elde edileceği bir yıl olması amacıyla İl Müdürlüğü olarak çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.