Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-09-2021 19:15   Güncelleme : 13-09-2021 19:15

Gümüşhane Kıraç Arazilerinin Gözdesi Mor Bereketi: Lavanta

​ İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce hazırlanan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanlığınca desteklenen ‘”Gümüşhane İlinde Lavanta Yetiştiriciliğini Geliştirilmesi Projesi” kapsamında 110 dekar alanda Lavanta bitkisinin hasadı yapıldı

Gümüşhane Kıraç Arazilerinin Gözdesi Mor Bereketi: Lavanta

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce hazırlanan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanlığınca desteklenen ‘”Gümüşhane İlinde Lavanta Yetiştiriciliğini Geliştirilmesi Projesi” kapsamında 110 dekar alanda Lavanta bitkisinin hasadı yapıldı. Hasadı yapılan lavantalar Şiran ilçesinde kurulan lavanta yağı çıkarma distilasyon ünitesi ile de çiftçiler yetiştirdikleri lavantalarını işleyip değerlendiriyor.

İlimizde lavanta yetiştiriciliği denenerek başarılı sonuçlar elde edildi. Son yıllarda bitkisel üretimde ürün çeşitliliğinin artırılması amacıyla Gümüşhane’de yapılan çalışmalar meyvelerini veriyor. Hasadı yapılan lavanta  artık gelir kapısı oldu.

İlimiz Şiran ve Kelkit ilçelerinde lavanta üretiminde hasat dönemiyle birlikte lavanta yağı çıkarılmaya başlandı. Lavanta ve lavanta yağı Gümüşhaneli üreticiler için alternatif gelir kapısı olacak. Hasadı yapılan lavantalar Şiran ilçesinde kurulan lavanta yağı çıkarma distilasyon ünitesi ile de çiftçiler yetiştirdikleri lavantalarını işleyip değerlendiriyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından 2018 yılında DOKAP destekleriyle hayata geçirilen “Gümüşhane İlinde Lavanta Yetiştiriciliğini Geliştirilmesi Projesi” kapsamında 100 bin lavanta fidesi İlimiz Kelkit ve Şiran ilçelerinde 50 dönümlük alanda lavanta bahçeleri oluşturulmuş ve yüzde 100 başarı elde edilmiştir.  Yine proje kapsamında geçen yıl Şiran ilçesinde 60 dekar alanda yüzde 100 hibeli 72 bin lavanta fidesi dağıtımı yapılarak toplam 110 dönüm alanda modern lavanta bahçeleri oluşturuldu.

Çiftçilerimiz hasat ettikleri lavantaları Şiran ilçesinde proje kapsamında kurulan lavanta yağı çıkarma distilasyon ünitesinde lavanta yağı ve suyu çıkarılmaktadır.  Lavanta yağı çiftçilere yüksek gelir getirecek, lavanta yağı üretimiyle çiftçilerin gelir seviyesini önemli ölçüde artıracaktır. Bir dönümde 9-11 litre arası yağ elde edilen ve dünyanın en değerli 15 uçucu yağından biri olan lavanta yağı kozmetik sanayisinde, sabun ve ilaç sanayisinde kullanılan çok değerli bir tıbbi aromatik bitkidir. Asıl verim 3 ve 4.yılda başlayacak. lavanta çiçekleri 1 metre boyuna ulaşacaklar. Çalı formunda bir bitkidir. Bir kere dikilir ve 30 yıl boyunca hasat edilmektedir.

Lavantanın Gümüşhane’nin her ilçesinde rahatlıkla yetişebilecek bir üründür. İl Müdürlüğü olarak amacımız Türkiye coğrafyasında çok kolaylıkla yetişen bu ürünü yaygınlaştırarak, çiftçilerimizin gelir seviyesini artırmak hem de atıl arazileri milli ekonomiye kazandırarak üretimi artırmaktır. Bir dönüm lavanta tarlasından 6 bin lira gelir elde etmeyi hedeflenmektedir.

İlimiz arıcılık yönünden de zengin bir floraya sahiptir. Lavanta çiçeğinin bir dönümünden 20-30 kilogram arasında bal verimi olması arıcılarımız için de lavanta balı yeni gelir kapısı olacaktır. Proje kapsamında lavanta yağı ve bal üretimi yapılarak çiftçilerimizin gelirinin artırılmasıda hedeflenmektedir. Önümüzdeki yıllarda da Gümüşhane’de alternatif ürün olarak, Lavanta yetiştiriciliğini yaygınlaştırma çalışmaları devam edecektir.