Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-11-2021 19:53   Güncelleme : 23-11-2021 19:53

Gümüşhane’de Meralar Islah Ediliyor

Gümüşhane’de Meralar Islah Ediliyor

Gümüşhane’de Meralar Islah Ediliyor

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce hayvancılığı geliştirmek ve ot kalitesini arttırmak için yürütülen mera ıslah çalışmaları devam ediyor.

Merkez Kaletaş Köyü ve Tandırlık Köylerinde mera ıslah ve amenajmanı projesi gerçekleştirildi. 5 bin dekar alanda uygulanan proje ile toplam 6 noktada yapılan kaptajlara su kaynaklarından isale hattı yapılarak sıvatlara su isalesi yapıldı. Yapılan bu kaptajlarda toplanan su 600 metre isale hattı yapılarak mera ve yaylaklara yerleştirilen 30 adet sıvata isale edilerek hayvanlara içme suyu sağlandı.

İlimiz Merkez bağlı Kaletaş Köyü ve Tandırlık Köyü merasında yapılan suluk ve sıvatları yerinde inceleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, “Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi” çalışmaları kapsamında İlimiz Merkez Kaletaş Köyü ve Tandırlık Köyünde  5 bin dekar alanda uygulanan proje ile toplam 6 noktada yapılan kaptajlara su kaynaklarından isale hattı yapılarak sıvatlara su isalesi yapıldı. Yapılan bu kaptajlarda toplanan su 600 metre isale hattı yapılarak mera ve yaylaklara yerleştirilen 30 adet sıvata isale edilerek hayvanlara içme suyu sağlandı. Bu sıvatlar ile hem çiftçilerimize ait hayvanlarının içme suyu ihtiyacı, hem de bölgede yaşayan hayvanların içme suyu ihtiyacı karşılandığını söyledi.

İlimizde su kaynaklarımız yeterli olup son yıllarda yaşanan küresel iklim değişikliği nedeniyle kaynaklarımızda azalmalar meydana gelmeye başladığını belirten İl Müdürü Edip Birşen, Bu durumdan küresel iklim değişikliği ile azalan su kaynaklarını hem korumak hem de bir noktada toplayarak hayvanlar için içme suyu sıvatları yapıldı. Meralara yerleştirilen bu sıvatlar ile birlikte, yaz döneminde merada hayvanların ihtiyacı olan yeterli ve kaliteli su temin edilmiş olacak. Doğada az miktarda bulunan sular bir araya getirilerek hayvanların faydalanabilecekleri bir sıvat içinde toplanmış olacak. Hayvanlar fazla yol kat etmeden içme sularına ulaşacağı için enerji kaybı olmayacak, aynı zamanda ayaklarında, tırnaklarında mekanik zedelenme olmayacak. Azalan su kaynakları daha verimli kullanılacağını kaydetti.