Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 06:45   Güncelleme : 31-05-2021 06:45

Gümüşhane Ceviz Vadisi olma yolunda ilerliyor

​ Gümüşhane’de İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Ceviz Yetiştiriciliği Geliştirme Projesi’ kapsamında üreticilere 5 bin 600 ceviz fidanı ile 2 bin 100 adet kuşburnu fidanı dağıtımı yapıldı

Gümüşhane Ceviz Vadisi olma yolunda ilerliyor

Gümüşhane’de İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Ceviz Yetiştiriciliği Geliştirme Projesi’ kapsamında üreticilere 5 bin 600 ceviz fidanı ile 2 bin 100 adet kuşburnu fidanı dağıtımı yapıldı.

Türkiye’de pestil ve kömenin anavatanı olan Gümüşhane’de bu ürünlerin ana maddesi olan ceviz ihtiyacını karşılamak için 2015 yılında hazırlanan Ceviz Eylem Planının ardından uygulanan proje kapsamında bugüne kadar 7 bin 600 dönümlük ceviz bahçeleri oluşturulmuştu. Bu yıl DOKAP desteğiyle dağıtımı gerçekleştirilen 5 bin 600 ceviz fidanıyla bu rakam 7 bin 880 dönüme ulaştı.

Torul ilçesine bağlı Harmancık köyü sınırlarındaki Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) bahçesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından temin edilerek toprağa gömülen fernor-fernette çeşidi ceviz ve sertifikalı kuşburnu çeşidi olan “Yıldız kuşburnu” fidanları düzenlenen törenle üreticilere dağıtıldı.

Törende konuşan Vali Vekili Sayın Mustafa Anteplioğlu, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün koordinasyonunda Gümüşhane’de tarımsal üretimi artırmak için ceviz ve kuşburnu fidanı dağıtımı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Gümüşhane’nin tarımsal üretim olarak en büyük zenginliklerinden birisinin meyveleri olduğunu kaydeden Sayın Anteplioğlu, “İlimizde zaten yıllardır süregelen üretimi olan ve doğal olarak yetişen kuşburnu var. Kuşburnunun en çok üretildiği illerden biriyiz. Bu kapsamda bu yıl ilk defa İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz güzel bir proje yaptı. Kuşburnu doğada kendiliğinden yetişen bir bitki. Bu yıl kapama bahçe şeklinde bir proje başlatıldı. Proje kapsamında ailelerimize fidanları veriyoruz” dedi.

Yine aynı şekilde 2015 yılından beri il genelindeki üreticilere ceviz fidanı dağıtımı yaptıklarını ifade eden Sayın Anteplioğlu, “2015 yılından beri ilimizde ceviz fidanı devlet destekli olarak dağıtılıyor. Bu yıl 5 bin 600 fidanı toprakla buluşturacağız. Ceviz katma değeri yüksek bir ürün. Depolandıktan sonra uygun koşullarda yıllarca saklanabiliyor. İstiyoruz ki bunların sayısı daha da fazla olsun. Ekonomik olarak çiftçilerimize çok büyük katkısı olacak. Bu fidanları dağıtıp bırakmıyoruz. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz koordinasyonunda ekimi, budama, gübreleme ve daha sonraki bakımıyla ilgili teknik desteği arkadaşlarımız sağlayacaklar. İnşallah ilimizde cevizciliği daha fazla sayıda fidanı dağıtarak artıracağız. Çünkü ilimizin en önemli ürünlerinden birisi olan pestil ve köme. 30’a yakın pestil-köme işletmesi var. Yani pazar problemi yok. Ürettiğimiz zaman bu cevizleri pazarımız hemen hazır. Dışardan ithal etmektense buradan birinci elden almak ekonomiye çok katkısı olacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Vali Vekili Sayın Anteplioğlu konuşmasının ardından İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen’le birlikte ilk fidanları şehit öğretmen Necmettin Yılmaz’ın babası Hamit Yılmaz’a teslim etti.

Çiftçilere fidanlarının dağıtılmasının ardından merkeze bağlı Yeşildere köyünde Kemal Aktaş’a ait 5 dönüm alanda, İl Müdürü Edip Birşen ceviz fidanı dikimini gerçekleştirdi.