Ekonomi
Giriş Tarihi : 28-10-2021 18:35   Güncelleme : 28-10-2021 18:35

Gıda Denetim Seferberliği Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Gıda Denetim Seferberliği Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Gıda Denetim Seferberliği Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’ nin talimatları ile 25-28 Ekim tarihleri arasında 81 ilde eş zamanlı olarak gıda denetim seferberliği başlatılmıştır.

Denetim seferberliği kapsamında il ve ilçe müdürlüklerimizde görev yapan 16 gıda denetim personelimiz ile denetimlerimiz tüm hızıyla devam etmektedir. İlimizde 1355 adet gıda üretim satış ve toplu tüketim işletmesi bulunmakta olup, bu işletmeler her yıl risk esaslı olarak en az 1 kez denetlenmektedir.

İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, Bakanlığımız tarafından ülkemiz genelinde başlatılan gıda denetim seferberliği kapsamında gıda denetim ekiplerimiz tarafından ilimizde gerçekleştirilen denetimlere eşlik etti.

Gıda Denetimi Seferberliği kapsamında gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerleri denetime tabi tutulmaktadır. Her gün bir sektör denetlenmek suretiyle ilimiz genelindeki gıda işletmeleri denetlenip, hijyen koşulları, çalışanların kılık kıyafet temizliği ve iş yerlerinin mevzuata uygunluğu incelenmekte olup, kanunlara aykırı iş yerleri hakkında yasal işlem uygulanacaktır.

İl Müdürlüğü olarak temel amacımız, çiftlikten sofraya gıda güvenilirliği kapsamında birincil üretim dahil olmak üzere üretim, işleme, depolama, dağıtım, satış ve toplu tüketim gibi gıda zincirinin tüm aşamalarında etkin kontrol ve denetim ile tüketiciye her zaman yeterli ve güvenli gıda arzını sağlamaktır.

Yapılan denetimlerde ürün güvenliği ve güvenilir gıda arzına yönelik; genel temizlik, personel hijyeni, mevzuata uygun hammadde kullanımı, ürünlerin muhafaza koşulları, ürünlerin son kullanma tarihi, işletme kayıt belgesi, haşere ve kemirgenlerle mücadele, hijyen eğitimi belgesi varlığı gibi konular denetim ekiplerince kontrol edilerek karşılaşılan olumsuzluklarla ilgili gerekli uyarılar yapılarak uygun olmayan işletmelere cezai müeyyide uygulanmaktadır. Ayrıca Gıda denetim ekiplerimiz çalışmaları sırasında işletme sahiplerini, personelini ve tüketicileri hijyen kuralları konusunda bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Gıda denetim ekiplerimiz tarafından il ve ilçelerde denetimler aralıksız sürdürülmekte olup, yapılan bu denetimlerin daha etkin ve sürdürülebilir olması için vatandaşların gıda ile ilgili karşılaştıkları herhangi bir olumsuzluk durumunda 7 gün 24 saat iletebilecekleri Alo 174 Gıda Hattına veya 0501 174 0 174 WhatsApp gıda ihbar hattına bildirmeleri gerekmektedir.