Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-10-2021 19:59   Güncelleme : 15-10-2021 19:59

Dünya Kadın Çiftçiler Günü kutlandı

Dünya Kadın Çiftçiler Günü kutlandı

Dünya Kadın Çiftçiler Günü kutlandı

İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü nedeniyle Şiran İlçesi  Alacahan köyünde kadın çiftçileri ziyaret ederek, Dünya Kadın Çiftçiler gününü kutladı. 

Tarlalarda üretim yapan kadın çiftçileri ziyaret eden Birşen, temsilen götürdüğü çiçek buketlerini takdim etti.

Gelişmekte olan birçok ülkede tarımsal işgücünün en önemli kaynağını kadınlar oluşturmaktadır. Gerek dünyada gerekse Türkiye’de tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü kırsal alanda yaşayan kadınlarımız üstlenmektedir. Kadınların tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve güvenliğinde sahip oldukları önemli konumdan hareketle, Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 15 Ekim’i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmiştir. Dünya Kadın Çiftçiler Günü 1997 yılından beri ülkemizde de kutlanmaktadır.

Müdürlüğümüz kırsal alanda kadın gücünün tarımsal üretim açısından önemini bilmekte ve bu doğrultuda çalışmalarına devam etmektedir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak kadın çiftçilerimize yönelik birçok projeler hayata geçirilmiştir. Böylece birçok projelerin kadın çiftçiler ile yürütülmekte olup, kadın çiftçilerimize gerekli teknik ve teknolojik destekler vererek eğitilmesi sağlanmaktadır.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, Ülkemizde ve dünyada tarımsal faaliyetlerde bulunan tüm kadın çiftçilerimizin 15 Ekim ”Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutluyor önümüzdeki üretim sezonunda bol ve bereketli ürünleri üretmelerini diliyoruz.