Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-06-2021 09:20   Güncelleme : 02-06-2021 09:20

Bakanlığımız desteği ile İlimizde İlk Soğuk Hava Deposu tesisi hizmete girdi.

​ Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kırsal kalkınma destekleri ile Gümüşhane’de son yıllarda ürün çeşitliliği arttı, modern tesislerin sayısı çoğaldı

Bakanlığımız desteği ile İlimizde İlk Soğuk Hava Deposu tesisi hizmete girdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kırsal kalkınma destekleri ile Gümüşhane’de son yıllarda ürün çeşitliliği arttı, modern tesislerin sayısı çoğaldı. Gümüşhane’de İlk Soğuk Hava Deposu tesisi hizmete girdi.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yüzde 50 hibe desteği ile Gümüşhane’de İlk Soğuk Hava Deposu tesisi merkez mescitli köyünde hizmete girdi. Tesisin hibeye esas proje tutarı 760 bin TL olup Bakanlığımızca yüzde 50 hibe desteği verildi.

Son yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleri ile güçlenen Gümüşhaneli üreticiler ürün çeşitliliğini arttırdı, modern tesislerde kaliteli bir üretim yapmaya başladı. Kırsal kalkınma destekleri ile çiftçi projelerinin hayata geçirilmesini sağlayan İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz üretimin her aşamasında çiftçilere destek oluyor, eğitimler veriyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yüzde 50 hibe desteği ile Gümüşhane Merkez Mescitli Köyünde kurulan Gümüşhane’nin ilk soğuk hava deposu tesisini ziyaret etti.

Ziyaretlerde yatırımcıların görüşlerini dinleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, “İlimizde tarımsal üretimin arttırılması ile birlikte gıda ve tarımsal alanda faaliyet gösteren işletmelerimizin gerek sayı ve gerekse de kapasite olarak büyümelerini istiyoruz. Müracaatları devam eden Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında üreticilerimizin bu projelerden en üst düzeyde faydalanması için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak tüm imkanlarımızla üreticilerimizin, çiftçimizin yanında ve hizmetlerinde olacağız” dedi.

Bakanlığın desteğiyle Gümüşhane’de ilk soğuk hava deposu tesisinin hizmete girdiğini kaydeden Birşen, “İlimizde 22 bin 430 dekar alanda meyvecilik üretimi yapılıyor. 3 bin 418 dekar alanda yaklaşık 4 bin 500 ton elma üretimi yapılmaktadır. Proje kapsamında kurulan soğuk hava deposunda ilimizde en fazla üretilen meyve olan elmanın hasat mevsiminde depolanarak kış ve ilkbahar aylarında piyasaya sunulması planlanmaktadır. Yılda 500 ton elma depolanabilecek.  Böylece elma üreticisi çiftçilerimizin gelir seviyesi ve sosyal standartlarının artırılması, elma üretiminin sürdürebilirlik ilkesine göre artırılarak gıda güvenliğinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Soğuk Hava Deposu tesisleri ilimiz için büyük önem taşıyor. Soğuk hava deposu tarladan ya da bahçeden toplanılan sebze ve meyvelerin ilk günki tazelik ve lezzetinde depolanarak uygun zamanlarda depolardan çıkarılıp piyasaya değerinde sunulması için yapılan bir sistem” diye konuştu.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında bugüne kadar Gümüşhane’de 96 yatırımcıya 17 milyon 645 bin TL hibe desteği verildiğini dile getiren Birşen, “Devam etmekte olan 6 adet projenin tamamlanmasıyla birlikte toplam 102 adet projeye 20 milyon 645 bin TL. hibe desteği ile 653 kişiye istihdam imkanı sağlanmış olacaktır. Bu tesislerin ilimizde sayısının artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Kırsal kalkınma projelerine hibe desteğine yönelik başvurular 6 Mart 2021 tarihinde, Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları başvurular ise 20 Şubat 2021 tarihinde sona erecek. Hibe desteğinden yararlanmak isteyenler üreticilerimizin bu fırsatı değerlendirilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.