Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-06-2021 09:20   Güncelleme : 02-06-2021 09:20

Anaç Koyunda Önce Kayıt Sonra Destek

​ İlimizde 2020 yılı anaç koyun, keçi desteklemeleri için küpe bazlı tespit çalışmaları devam ediyor

Anaç Koyunda Önce Kayıt Sonra Destek

İlimizde 2020 yılı anaç koyun, keçi desteklemeleri için küpe bazlı tespit çalışmaları devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayvancılık desteklemeleri kapsamında, 2020 Yılı Anaç Koyun ve Keçi Desteklemesi çalışmaları devam ediyor. Anaç koyunlar tespit ediliyor, üreticiye destek geliyor.

Sağlıklı ve kaliteli bir üretimin temel taşlarından olan anaç hayvanların tespit edilip, üreticilerin desteklemelerden faydalanabilmesi için Müdürlüğümüz personeli saha çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Desteklemelerden faydalanmak isteyen üreticilerin Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla yaptığı başvuruları değerlendiren İl Müdürlüğümüz, işletmelerde küpe bazlı tespit çalışmalarını sürdürüyor.

Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar kapsamında yapılan bu kontroller ve tespitler sonucunda destekleme almaya hak kazanan yetiştiriciler, hayvan başına, anaç koyunlara 30 lira, anaç keçilere 35 lira destek alabilecek. Ayrıca bir önceki yıla göre sürüdeki hayvan sayısını artıran işletmelere ise artan her bir koyun için 100 lira destek ödemesi yapılacak.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yürüttüğü tespit çalışmaları ile yetiştiricilerin sorunları yerinde dinleniyor, hayvan sağlık taraması yapılıyor, küpesi olmayan hayvanlar küpeleniyor,  işletme bilgileri TÜRKVET Bilgi Sistemine kayıt ediliyor.

Bakanlığımızın destekleri sayesinde Küçükbaş hayvancılık sektörü için yapılan çalışmalar üreticilerde de memnuniyet yaratıyor. İl genelindeki 132 yetiştiriciye ait işletmelerdeki tespit ve icmal işlemleri 15 Şubat 2021 tarihine kadar sürecektir.