Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-02-2022 12:50   Güncelleme : 21-02-2022 12:50

Anaç Koyun Keçi Desteği İçin Tespitler Devam Ediyor

Anaç Koyun Keçi Desteği İçin Tespitler Devam Ediyor

Anaç Koyun Keçi Desteği İçin Tespitler Devam Ediyor

​Koyun ve Keçi yetiştiricilerimizin tamamının Anaç Koyun Keçi desteğinden faydalanmalarını sağlamak amacıyla, İlimiz genelinde hayvan sağlığı ekiplerimiz tarafından olumsuz hava koşullarına rağmen tespit çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği; et, süt ve yapağı üretiminin yanı sıra gıda ve tekstil sektörüne hammadde sağlaması nedeniyle oldukça önemlidir. İlimiz; mevcut arazi ve iklim durumu, yayla ve mera alanları düşünüldüğünde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği açısından oldukça elverişli bir yapıya sahiptir.

Bakanlığımız tarafından yetiştiricilerimize verilen Anaç Koyun Keçi desteğinden faydalanmak için Hayvan Bilgi Sistemi (TURKVET)’ne kayıtlı olunması; Bakanlık kayıt sistemi ve Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri birliğine üye yetiştiricilerin anaç koyunlarına 30 TL/Baş, anaç keçilerine 35 TL/Baş destek verilmektedir. Bakanlığımız tarafından geçtiğimiz yıl yaklaşık 125 yetiştiricimize 441.120,00 TL Anaç Koyun Keçi desteği verildi.

Yetiştiricilerimizin verilen desteklerden faydalanmalarını sağlamak için İl-İlçe Müdürlüklerimiz tarafından büyük çaba sarf edilmekte; başvuru süresini geçirmiş yetiştiricilerimizin 05 Kasım 2021 tarihindeki Hayvan Bilgi Sistemi (TURKVET) üzerinden alınan işletme ve hayvan verileri esas olmak üzere, yürürlükte olan mevzuat hükümleri çerçevesinde birliklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Alınan müracaat dilekçelerinin birlikler tarafından 02-07 Mart 2022 tarihleri arasında ilgili sisteme kayıtları tamamlanarak hazırlanan liste en geç 08 Mart 2022 tarihinde İl/İlçe Müdürlüğüne teslim edilecektir. Liste dahilindeki yetiştiricilerin yerinde tespit işlemleri 25 Mart 2022 tarihine kadar tamamlanıp icmale aktarımı yapılarak desteklemeden faydalanmaları sağlanacaktır.